دوران بارداری

بهترین زمان بارداری

بهترین زمان بارداری زمانی است که تخمک‌گذاری اتفاق می‎افتد؛ زیرا در این زمان قدرت باروری به بالاترین حد خود رسیده است. زنان در طی این دوره یک یا دو روزه برای آزادسازی تخمک­ها ، بیش‎ترین شانس بارداری را دارند. بانوان هر ماه یک هفته زمان برای افزایش شانس بارداری خود دارند. معمولا این دوره یک‌هفته‌ای ۲ تا ۳ روز پیش از تخمک‌گذاری است که بهترین زمان نیز شناخته می­شود. اسپرم می­تواند ۲ تا ۳ روز در رحم زن زنده بماند. درحالی‌که یک تخم، فقط ۱۲ الی ۲۴ ساعت در این محیط می‎تواند دوام بیاورد. به همین دلیل ۳ تا ۵ روز قبل از تخمک‎گذاری زن، بهترین زمان برای رابطه جنسی به‎منظور باردار شدن است.برای شناخت بهتر این زمان بهتر است از یک متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید. لاغری سریع و بدون بازگشت پس از زایمان نیز از موارد مهم دیگری است که در این مطلب برای شما ذکر کرده­ایم.

تعیین بهترین زمان بارداری و زمان بچه ‌دار شدن

توانایی باروری با افزایش سن کاهش می‎یابد. به همین دلیل بانوانی که قصد بارداری دارند، باید بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی را بدانند. همچنین آگاهی از عوامل مثبت و منفی در شانس باردار شدن برای خانم­ها بسیار مهم است. رابطه جنسی اگر در زمان مناسبی صورت بگیرد، شانس بارداری زنان را تا حد زیادی افزایش می‎دهد. برقراری رابطه جنسی در طول ۵ یا ۶ روز منتهی به تخمک‎گذاری و در روز تخمک‎گذاری زمانی مناسب برای بارداری خواهد بود. برای آگاهی بیش‎تر از بهترین زمان بارداری می‎توانید به متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان مراجعه کنید.

بهترین زمان بارداری و زمان بچه ‌دار شدن

ثبت درجه حرارت بدن برای تعیین زمان بچه‎ دار شدن

زمانی که تخمک آزاد می‎شود، بدن هورمون پروژسترون تولید می‎کند. در نتیجه دمای بدن افزایش می‎یابد. زنان برای اینکه دوره تخمک‎گذاری خود را تشخیص دهند می‎توانند پس از به پایان رسیدن دوره قاعدگی خود، هر روز صبح بلافاصله بعد از بیدارشدن درجه حرارت بدن خود را اندازه‎گیری کنند. درست قبل از تخمک‎گذاری دمای بدن معمولاً کاهش می‎یابد ولی بلافاصله بعد از آن، دمای بدن بالا می‎رود.

استفاده از کیت پیش ‎بینی تخمک‎گذاری (OPK) برای تعیین بهترین زمان بارداری

هورمون LH محرکی است برای رهاسازی تخمک که 48-24 ساعت پیش از تخمک‎گذاری سطح آن افزایش می‎یابد. سه روز بعداز افزایش این هورمون، احتمال باروری بیش‎تر خواهد بود. با استفاده از کیت تخمک‎گذاری می‎توان از غلظت LH آگاه شد. اگر نتیجه این کیت مثبت باشد یعنی فرد به ‌روز تخمک‎گذاری خود نزدیک است.

برای آشنایی با زمان تخمک‎گذاری، راهکارهای صحیح افزایش شانس باروری و همچنین آگاهی از روش‎های لاغری سریع و بدون بازگشت پس از زایمان می‎توانید به متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: کیست تخمدان چیست و دلایل به وجود آمدن آن


بالابردن شانس تخمک ‎گذاری و باروری

برای اینکه شانس تخمک‎گذاری و باروری زوجین افزایش یابد، باید ۲ یا ۳ روز قبل از تخمک‎گذاری رابطه جنسی برقرار کنند. همچنین رابطه جنسی در زمان تخمک‎گذاری نیز شانس بارداری را افزایش می­دهد.

راهکارهای افزایش شانس باروری برای زوجین:

  • مقاربت جنسی منظم
  • اجتناب از سیگارکشیدن: مصرف دخانیات میزان باروری را کاهش می‎دهد. همچنین به سلامت جنین درحال‌رشد نیز آسیب می‎زند.
  • محدودکردن مصرف الکل: مصرف الکل میزان باروری را هم در مرد و هم در زن کاهش می‎دهد و به جنین نیز آسیب می‌زند.
  • حفظ وزن طبیعی: احتمال تخمک­گذاری در افرادی که اضافه‌وزن یا کمبود وزن دارند بیشتر است.
  • استفاده از مواد مغذی و سالم در رژیم غذایی
  • آشنایی با زمان تخمک‎گذاری و رابطه جنسی در زمان‎های مناسب
  • افزایش سطح رابطه عاطفی با شریک زندگی
  • قراردادن ورزش در برنامه روزانه

سخن آخر

باید توجه داشت که پیش از اقدام به بارداری، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. مشاوره با متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان به شما در شناخت بهترین زمان تخمک­گذاری کمک خواهد کرد. همچنین توجه به این نکته برای زوجین ضروری است که عدم بارداری به معنای نابارور بودن نیست. بلکه گاهی تنها به دلیل انتخاب زمانی نامناسب برای برقراری رابطه جنسی و بارداری بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *