دوران بارداری, زایمان

همه چیز در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری

آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری ایمن است؟ آیا این کار ممکن است به جنین آسیب برساند؟خانوم های باردار اغلب در دوران حاملگیشان این سوال برایشان پیش می آید که آیا در این دوران می توان رابطه جنسی برقرار کرد یا خیر؟ آیا رابطه به جنین آسیب می رساند؟ یک رابطه اصولی و ایمن در دوران بارداری چگونه است؟ در چه مواقعی باید از رابطه جنسی بپرهیزیم؟ تمامی این سوالات ممکن است برای همه خانوم های باردار پیش بیاید و شرمندگی از این موضوع باعث شود تا هم به خودشان و هم جنین داخل شکم، آسیب برسانند.

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری امری کاملا طبیعی است و همه افراد می توانند با رعایت اصول و بهداشت این کار را انجام دهند. دقت کنید که مقاربت جنسی و حرکت های آمیزشی به جنین داخل شکم به دلیل حفاظت جذاره های عضلانب شکم، آسیب نمی رساند. علاوه بر تمامی این موارد، جنین توسط مایع آمینوتیک هم مورد حفاظت قرار می گیرد. در ادامه با ما همراه شوید تا در رابطه با رابطه جنسی در دوران حاملگی بیشتر بدانیم.

رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری یکی از مهم ترین دوران است. تغییرات بارداری با اینکه  در این مدت خودش را زیاد نشان نمی دهد، اما اتفاقاتی درحال وقوع می باشد که می تواند میل و رابطه جنسی را تحت تاثیر خودش قرار دهد. شما ممکن است به دلایل زیر از برقراری رابطه با همسرتان سر باز بزنید:

 • بخاطر رشد جنین در بدنتان احساس خستگی مفرط می کنید.
 • پستان‌ها در حال رشد می باشند تا برای شیردهی آماده شوند؛ به همین علت دردناک‌اند، درست مانند زمان پیش از قاعدگی شما
 • حالت تهوع و یا همان ویار دارید
 • از سمتی شاید واقعا تمایلات جنسی داشته باشید اما این عوارض بارداری به شما اجازه این کار را ندهند. پس به حرف بدنتان حتما گوش کنید.

حالت‌های نزدیکی مناسب بارداری

برای برقراری رابطه در دوران حاملگی، هر طور که راحت هستید، می توانید این کار را نجام دهید. اکثر حالت ها در دوران بارداری مناسب است و دقت کنید که فشار بر کمر و شکم شما وارد نشود. رابطه جنسی دهانی نیز یکی از بی خطر ترین راه ها در این دوران می باشد. در طول بارداری شما می توانید امتحان کنید که کدام روش برای شما مناسب تر می باشد. اجازه دهید تا زمانی که لذت و راحتی متقابل را در ذهن داشته باشید، خلاقیت شما را تحت الشعاع قرار دهد. استفاده از کاندوم در این دوران واجب است. زیرا ابتلا به یک عفونت مقاربتی در دوران بارداری می تواند مشکلات سلامتی جدی برای شما و کودکتان ایجاد کند. اگر یک عفونت مقاربتی فعال یا اخیراً تشخیص داده شده است، از هر گونه رابطه جنسی (واژینال، دهانی و مقعدی) حتما خودداری کنید. اما اگر می خواهید در این دوران از رابطه جنسی بپرهیزید، اشکالی ندارد. می توانید در این دوره نگرانی و نیازهای خود را با او به شیوه های عاشقانه در میان بگذارید. برخی از حالت های جنسی مناسب در این دوره:

 • به پهلویتان دراز بکشید و در حالی که پشتتان به همسرتان است، زانوهای خود را به داخل شکم جمع کنید. در این حالت دخول عمیق انجام نمی ‌شود و شکم شما هم روی تخت قرار می‌گیرد.
 • در حالی که همسر شما به پشت دراز کشیده، روی زانوی خود و بالای او قرار بگیرید، پاهای خود را باز کنید و خودتان را پایین و به سمت او بیاورید. در این حالت به‌ راحتی می‌توانید از شکم خود مراقبت کرده و سرعت و میزان دخول را کنترل نمایید.
 • درحالی که همسرشما در پشتتان قرار دارد، به صورت چهار دست و پا روی زمین قرار گرفته و سعی کنید دخول بسیار عمیق نباشد.

 


بیشتر بخوانید: بهترین زمان بارداری


در چه مواقعی باید از رابطه جنسی در دوران بارداری پرهیز کرد؟

در بعضی از شرایط ممکن است به شما توصیه کند که از رابطه جنسی در دوران حاملگی پرهیز کنید. در این موارد اگر اقدام به رابطه کنید، ممکن است سلامتی جنین شما به خطر بیفتد.

 • خونریزی واژینال غیر قابل توضیح
 • نشت مایع آمنیوتیک
 • دهانه رحم شما شروع به باز شدن زودرس می کند (ناتوانی دهانه رحم)
 • جفت شما تا حدی یا به طور کامل دهانه رحم شما را می پوشاند (جفت سرراهی)
 • سابقه زایمان زودرس یا زایمان زودرس
 • چندقلو بودن بارداری
 • خطر سقط یا سابقه قبلی

رابطه جنسی پس از زایمان

رابطه جنسی پس از زایمان

تا 6 هفته بعد از زایمان را ” دوره پس از زایمان” نام گذای کرده اند. در این دوره رحم شما شروع به ترمیم و بازسازی می کند که تغذیه درست و نداشتن رابطه جنسی باید از اولویت های اول شما باشد. در این دوران مراقب های زیادی باید انجام دهید و کاهش میل جنسی امری کاملا عادی است و نیازی نیست که نگران شوید. پس سعی کنید که رابطه جنسی آخرین اولیوت شما باشد. بعد از این دوره، بدن شما رو به بهبودی می رود و بعد از خوب شدن کاملا محل برش و یا باعق های ظریف واژن، می توانید رابطه جنسی برقرار کنید. اما دقت کنید که هر بدنی بسته به نوع پوست و سلامت بدن، یک زمان مشخصی را جهت درمان می خواهد. موضوع مهم دیگری که حتی از سلامت جسمی نیز مهم تر است، سلامت روان مادر می باشد. اغلب خانوم ها در این دوره علاقه چندانی به برقراری رابطه بخاطر داشتن در و تغییرات هورمنی، ندارند. دقت کنید که یک متخصص زنان می تواند به شما کمک زیادی کند. اگر در اصفهان هستید، متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان به شما کمک زیادی می کند.


جهت استفاده از خدمات دوران بارداری در اصفهان می توانید از خدمات کیلینیک دکتر مرضیه وانونی استفاده کنید.

جهت مشاوره رایگان و رزرو نوبت می توانید با شماره های 09134220173 – 09133292742 – 03136205056 تماس حاصل نماید.


آیا درد حین مقاربت در بارداری طبیعی است؟

دقت کنید که گرفتگی ماهیچه ها بعد از ارگاسم امری طبیعی است که بعد از گذشت چند دقیقه ازبین می رود. اما اگر این موضوع برطرف نشد، حتما به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. اما اگر این کارها را انجام ندهید برای شما هم مناسب تر است و باعث می شود سلامت جنین شما تضمین شود. اگر در اصفهان هستید، پیشنهاد می کنم که با اعمال زیبایی زنان و زایمان در اصفهان برای بعد از زایمان آشنا شوید با بتوانید یک رابطه مطمئن با بدنی سالم را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *