لاغری و تناسب اندام

التراتن دستگاه ورزش بدون تحرک

گرداوری شده توسط:

کریستین شیفر سنتو فانتی _ مشاور مرکز تحقیق و توسعه و سخنران ارشد التراتن و با همکاری پروفسور گرتا وربوا، دکترای پزشکی علوم توسعه ای _ استاد علوم سیستم اعصاب مغز و بدن،بخش ساختمان بدن و زیست شناسی توسعه ای در کالج پزشکی دانشگاه لندن انگلیس

متجاوز از دویست سال است که دانشمندان سرگرم کار با جریانات الکتریکی و تحقیق در مورد اثرات آن بر بدن انسان بوده‌اند. اما به هر حال تنها پیشرفت‌های تکنولوژیکی قرن بیستم بوده که محققان و تولید کنندگان را قادر ساخته تا تجهیزات قابل اعتمادی را خلق کنند تا امواج درمانی مؤثر و روند درمانی آرامی را روانه بازار سازند.

در اوایل سال 1960 میلادی یک گروه از مهندسین و فیزیک دانان انگلیسی که توسط آقای هرمن فردریک شیفر امریکائی ریاست می‌شدند، به تولید اولین دستگاه کارآمد تحریکات عضلانی که با باتری کار می‌کرد و قابل حمل بود نائل آمدند.

استفاده از این دستگاه به قدری راحت و آسان بود که خیلی سریع توجه و تصور عموم را جلب کرده و به سرعت برای استفاده روزمره ورزشکاران، دکتران، و درمانگران و همین طور خانم‌ها و آقایانی که به بدنی موزون و روی فرم با تمرینات بدون تقلای فیزیکی علاقه داشتند منجر گردید.

دستگاه تحریک کننده عضلانی شیفر به موفقیت جهانگیری دست یافت و با توزیع آن به بیش از پنجاه کشور یک علاقه جهانی در دنیای پزشکی، ورزشی و زیبایی ایجاد کرد. خیلی زود فیزیوتراپیست ها از این تحریک کننده‌های الکتریکی برای بازتوان بخشی و تمرینات مستمر و همچنین درمانگران زیبایی برای دستیابی به تاثیرات سود بخش این دستگاه حرفه‌ای به منظور شکل دهی، موزون سازی و کاهش سایزهای غیر ضروری بدن بهره جستند. دستگاه آقای شیفر با موفقیت در امر تحریکات الکتریکی عضلانی، عرصه جدیدی در توسعه این صنعت را پدید آورد. وی همچنین مایل بود که این دستگاه بهترین پالس را برای پوست بدن انسان را نیز ارائه دهد.


بیشتر بخوانید: متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان


در این میان ما به نقطه‌ای رسیدیم که تحقیقات پزشکی‌مان یک گامی عظیم به سوی تکامل انتشار امواج به بدن را نشان می‌داد و الگوهای برنامه ریزی شده این تحریکات در بعضی از موارد حتی از تلاش‌های فعال فیزیکی هم بهتر نتیجه می‌داد.

تلفیق این صنعت با توسعه میکروچیپس ها (Microchips)، آقای شیفر و دخترش کریستین شیفر سنتوفانتی را که حالا در این زمان دانش و تجربه پدر را نیز کسب کرده بود، منجر به پیدایش تجهیزاتی با یک دامنه جدید که ماورای استانداردهای رسمی حرکت می‌کرد، شد و بدین گونه مارک ماهرانه نام گذاری شده آلتراتن در سال ۱۹۸۹ میلادی پا به عرصه وجود گذاشت.

دستگاه التراتن با سیستم یگانه تغییر فرکانسی به طور اتوماتیک و الگوهای تحریکی و پالس‌های عرضی که فیزیوسیکوانشال (physiosequential) نام دارند، بافت‌ها و عضلات مشخص شده‌ای را به کار می‌گیرند. با این اوصاف التراتن از پیشگامان یک ایده کاملاً جدید و روش الکترودرمانی بود، که از تولید اولین دستگاه‌های اتوماتیک در حالی که برنامه‌های متفاوت فیزیوسیکوانشال با کاست‌های درمانی قابل تعویض ارائه می‌شد.

من همچنین به‌طور مستقیم در این جریانات با کریستین و دیگر دانشمندان در تمامی زوایای کلینیکی و پزشکی دستگاه التراتن سهیم بوده‌ام، اعم از انتشار امواج تا نظریات و ترکیب برنامه‌ها و الزامات فیزیولوژی تعیین محل الکترودهای دستگاه بر روی بدن و نکات ویژه دفترچه راهنما تا اطمینان از بکار گیری پیشرفت‌های حاصل شده در علم سلسله اعصاب و اعمال آن در استفاده عملی و مؤثر این دستگاه توسط شرکت تجهیزات علمی الترا با مسئولیت محدود، بوده و به آن اشراف کامل دارم.

دانشمندان هم رده آکادمیک من، که زندگی‌شان را صرف سوژه‌های ویژه کرده‌اند اغلب با یافته‌های تحقیقات آکادمی خود خوشحال و خرسند به نظر می‌رسند، ولی هنگامی که یافته‌هایشان کاربرد عملی پیدا نمی‌کند شدیداً از این قضیه مأیوس می‌شوند. اما من خیلی خوشحالم که تمام تحقیقاتی که من در مورد اثرات تحریکات الکتریکی بر روی بافت‌های مختلف انجام داده‌ام به تأثیر و کارهای عملی این دستگاه منجر شده که این خود یک مشوق فوق‌العاده است.

با گذشت سالیان، با همکاری با هرمن و سپس با کریستین و مهندسین تحقیق و توسعه التراتن، یک راه انتقال بسیار مؤثر داده‌ها پدید آمده است. یافته‌های عملی و تصورات من بر روی بافت‌های عضلانی که خط سیری موازی با گروه التراتن پیدا کرد، که در عین حال زندگی خودشان را نیز وقف تکامل تحریک کننده‌ها برای رسیدن به یک واقعیت قابل لمس کرده‌اند در واقع نقطه عطفی برای ادغام نظریه‌ها با واقعیت عملی است. پس می‌توانیم به جرأت بگوییم که هر دستگاه جدید انتقال دهنده آخرین کشفیات علمی ماست.

وقتی که من راجب زنان و مردانی در جراید می‌خوانم که از راه حل‌های دشواری همچون جراحی زیبایی به منظور تغییر قیافه صورت یا بدنشان استفاده می‌کنند و یا محصولاتی نظیر بوتاکس که می‌تواند تاثیرات دراز مدتی را بر روی عضلات بر جای گذارند و یا به‌راستی هنگامی که می‌شنوم ورزشکاران از داروهای نیرو یا طاقت افزا استفاده می‌کنند احساس می‌کنم که آنها را باید در جریان سیستم الکتروتحریکی التراتن قرار داد و مطلع کرد که راهی مطمئن‌تر و سالم‌تر برای خلق صورتی با ترکیب طبیعی کاهش لایه‌های چربی ناخواسته و یا افزایش مانور عضلات و به وجود آوردن هیکلی رو فرم به حساب می‌آید.

در یک نگاه علمی، که در واقع هیچ علمی بدون عمل جایز نیست من دستگاه‌های التراتن را خیلی پیشرفته‌تر از دیگر دستگاه‌هایی که امتحان کرده‌ام قلمداد می‌کنم برای اولین مورد می‌توانم به امواج این دستگاه اشاره کنم که خیلی ظریف و لطیف در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها عمل می‌کنند دوما از الگوی امواج عصبی و عضلانی فیزیوسیکوانشال برنامه می‌توان نام برد که تأثیر تمام و کمالی در موزون سازی و ورزیده کردن عضلات دارند. سوما از تعداد کثیر برنامه‌های موجود در کاست‌ها یا پیش تنظیم شده‌های دستگاه که بسیار کامل هستند و اغلب احتیاجات را پوشش می‌دهند و چهارما اینکه این دستگاه‌ها عمرانه کار می‌کنند که این روزها موضوع خیلی نایابی است.

بکارگیری تحریکات الکتریکی بعنوان یک ابزار درمانی : (Using electrical Stimulation as a therapeutic Tool)

استفاده از تحریکات الکتریکی برای درمان وضعیت های گوناگون آسیب شناسی عضلانی تاریخچه ای طولانی دارند. علیرغم ای حصول تا نچندان پیش از این روش درمانی استقبال خاصی به عمل نیامده و این هم به خاطر عدم زمینه های علمی کافی موجود که بیانگر تاثیرات تحریکات الکتریکی بر بدن بود بنابراین درمان های انجام شده همیشه عقلانی جلوه نمیکردند و از اثبات علمی ضعیفی هم برخوردار بودند. تنها در عصر امروز ما میتوانیم ساختار تحرک عضلانی القا شده توسط اعمال تحریکات الکتریکی را درک کنیم که امواج را قادر به نفوظ در سلول های مستقل تمام و تکامل یافته میسازد و در برخی عضلات شریان های خون و عصب ها تاثیر گذار میباشد.


بیشتر بخوانید: تغییرات بدن در شروع بارداری


یافته‌های جدید نشان می‌دهند که جنبش‌های عضلانی، گونه و خواص درونی آنها را تعیین می‌کنند. بدین معنا که تحریک عضلانی القا شده به ژن‌های عضله اجازه تغییر و تبدیل به فرم جدیدی از فعالیت جنبشی را می‌دهد. قبول این نوع القاء جریان هم بستگی به مقدار و هم الگوی دقیق فعالیتی و تغییر پذیری دارد و به نوع و فرم تحریکات وارده بر عضله ربط پیدا می‌کند به این ترتیب گونه‌های خاصی از این فعالیت‌ها استقامت و برخی دیگر تولید نیرو می‌نماید، پس طریقه اعمال تحریکات بایستی حساب شده و از قبل طراحی شده باشد و همچنین بر حسب الزامات خاص شرایط نفوذ باشد.

مضاف بر تغییر دادن خاصیت عضلات تحریک عضلانی همچنین به رشد رگ‌های خونی کمک می‌کند و این اطمینان خاطری برای رسیدن خون به بافت‌ها می‌باشد.

تأثیر تحریکات القائی که سبب رشد رگ‌های خونی می‌شوند، به الگوی فعالیت استفاده شده نیز بستگی دارند. این فعالیت‌ها نفوذ به سزایی در ارتباط بین یاخته‌های عصبی (نورون‌ها) دارند و همچنین ارتباط بین محرک عضلات و عصب‌ها نیز می‌باشند. به خاطر قدرت نفوذ این فعالیت هادر شبکه عصبی تحریک‌های عضلانی می‌توانند در شرایطی که این شبکه عصبی آسیب دیده و باعث درد و یا دیگر ناراحتی‌ها می‌شود به خوبی اعمال نفوذ کنند در نهایت با تحریک نمودن بافت‌های عصبی آسیب دیده به نظر می‌رسد که تحریکات در بازیابی و برگشت آنها به حالت اولیه نقش مهمی را ایفا می‌کنند.


جهت استفاده از خدمات زایمان و نازایی در اصفهان می توانید از خدمات کلینیک دکتر مرضیه وانونی استفاده کنید.

جهت مشاوره رایگان و رزرو نوبت می توانید با شماره های 091342201730913329274203136205056 تماس حاصل نماید.


این نکته مهم است که نوع تحریکات اعمال شده بر روی بافت یا عصب آسیب دیده با در نظر گرفت وقت بعد از آسیب و همین طور با الگوی دقیق فعالیت عضلانی سنجیده شود بنابراین با داشتن علم روز افزون و اثر تحریکات الکتریکی بر روی قسمت‌های مختلف سالم یا آسیب دیده بدنمان می‌توانیم از دستگاه‌های التراتن به عنوان یک ابزار مؤثر درمانی و کار آمد استفاده کنیم.

عضلات نگهدارنده اسکلت بدن و کارایی آنها  (Skeletal Muscles & Their Functions):

 • ایستائی بدن(Supporting the body):

دویست و شش قطعه استخوان جدا از هم ایجاد ایسائی در بدن می‌کنند و توسط ارتباط آنها با عضلات به بدن اجازه حرکت می‌دهند این عضلات نگه دارنده هستند که هشیارانه به ما قدرت مانور می‌دهند و همچنین این دسته عضلات هستند که می‌توان آنها را توسط تحریکات الکترونیکی موزون ساخت و یا حالت جدید داد. این عضلات بایستی برای روی فرم ماندن دائما مورد استفاده قرار گیرند چرا که آنها می‌توانند به سرعت حالت خود را از دست بدهند و ضعیف بشوند، اگر غیر فعال بمانند.

 • خستگی عضلانی(Muscle Fatigue):

کار زیاد کشیدن از عضلات سبب بروز درد خواهد شد چرا که آنها از سموم اشباع شده و بدن فرصت دفع آن را پیدا نمی‌کند اسیدلاکتیک یکی از سموم عمده تشکیل شونده در عضلات سبب اصلی بروز درد و می‌تواند ناراحتی شدیدی بعد از یک تمرین ورزشی سنگین ایجاد کند. این هم امر ضروری است که به عضلات اجازه استراحت بین انقباض و انبساط ماهیچه‌ای را بدهیم تا اسیدلاکتیک و دیگر سموم اجازه دفع از بدن را پیدا کنند.

برنامه‌های دستگاه التراتن به نحوی ساخته شده‌اند که خستگی عضلانی در آن‌ها جایگاه تعریف شده‌ای دارند و تمام بازه‌های استراحت گرفتن بدن در آن تنظیم شده و همچنین برای پایی آوردن سطح و عدم انباشته شدن سموم و دستیابی به بهترین فرم تمرینات متمرکز بدون عوارض ناگوار جانبی طراحی شده‌اند.

 • نقاط محرک(Motor Points):

در یک شرایط اختیاری و تحت کنترل خویش حرکت عضلانی با فرستادن یک پیام از مغز که خیلی شبیه به یک پالس الکتریکی است در امتداد عصب به سمت ماهیچه صورت می‌گیرد و به آن پیام انقباض یا انبساط می‌دهد همان گونه که عضله از طریق عصب با پیام مغزی واکنش نشان می‌دهد به همین نحو هم با یک موج صحیح الکتریکی تولید شده توسط دستگاه می‌توان این عمل را که بین مغز و سلسله اعصاب مرکزی صورت می‌گیرد را به اصطلاح دور زد.

نقطه‌ای که یک رشته‌ی عصبی به عضله متصل می‌گردد نقطه محرک گفته می‌شود برای دستیابی به یک تحریک الکترونیکی عضلانی خوب لازم است که الکترودهای دستگاه‌ها بر روی نقاط محرک قرار داد تا واکنش‌های راحت و ملایم از عضلات به دست آوریم. یک درمانگری که اطلاعات جامع و کافی از عضلات و نقاط محرکشان دارد قادر خواهد بود تا متقاضیان را با اطمینان کامل درمان کرده بهترین نتایج تراشه بدنی را پس از یک دوره درمانی تقدیم وی نماید.


بیشتر بخوانید: لیزر آفرودیت


بخش عمومی درمانی:

 • خاصیت موئینگی:
  واکنش آشکار ماهیچه‌ها توسط تحریکات التراتن از نقاط محرک آنها سبب بازگشایی رگ‌ها و در نتیجه توسعه آنی گردش خون می‌شود در پس آیند استفاده بلند مدت از تحریکات التراتن رشد خاصیت موئینگی و افزایش میزان خون رسانی به عضو درگیر پدید خواهد آمد.
 • کاهش باد تورم:
  عقیده بر این است که اعمال تحریکات التراتن باعث کاهش تورم در ماهیچه‌هایی که عمل پمپاژ در آنها صورت می‌گیرد شده و همچنین باعث متراکم کردن رگ‌های مجاور دیوار نرم و عروق لنفاوی سهل العبور شدن محتویات آنها می‌شود همچنین پیشنهادی دال بر این که جریان الکتریکی پروتئین‌های پلاسمای با بار منفی را از مایعات تشکیل شده در محل مصدومیت جدا و جا به جا می‌نماید.
 • سرعت بخشی به عمل بهبود:
  بر خلاف تمرین نرمال فیزیکی تحریکات التراتن گروه زیادی از عضلات را فعال کرده و بدون کوشش و وارد کردن استرس به مفاصل حمل کننده بار با کمترین ریسک عمل بهبود را تسریع می‌بخشد.
 • خلاصی از اسپاسم یا گرفتی عضلانی:
  همان طوری که تحریکات الکتریکی باعث تسریع کردش خون و ماساژ ملایمی در آن‌ها می‌شود پس طبیعتاً می‌توانیم بگوییم که تحریکات التراتن برای رهایی از اسپاسم و گرفتگی عضلانی نیز امری مفید به شمار می‌روند. علل و منشأ اسپاسم یا گرفتگی بایستی جهت تعیین دوره تحریکاتی مشخص شود اگر اسپاسم یا گرفتگی به واسطه فعالیت بیش از حد عضلانی در ورزش‌های پر تلاش یا گردش خون ناقص یا تعریق زیاد بدنی است پس تحریکات التراتن برای رفع علائم می‌تواند بدون شک ثمر ایمنی داشته باشد شدیداً توصیه می‌شود که نوشیدن نیم لیتر آب قبل و بعد از تحریکات التراتن به منظور تجدید نیاز آب بدن و دفع سموم اجرا گردد.
 • القا تحریکات به مفصل گچ گرفته درون یا داشتن بست تقویت عرضی:
  متعاقب آسیب‌هایی که به عضلات نگه دارنده اسکلت بدن وارد می‌شوند مثل شکستن استخوان پاره شدن تاندون‌ها رباط‌ها و به منظور اجازه دادن به التیام عضو آسیب دیده بایستی محدوده را ب ای مدت طولانی به حالت ثابت درآورد.

در این مدت سکون اجباری عضلات شروع به تحلیل کرده و عمل بهبود را نیز به تعویق می‌اندازند. از دست دادن حجم عضله اقلب اوقات دائمی است و برای نمونه بعد از باز کردن گچ زانو بهبود کامل عضلات چهار سر تقریباً امکان ناپذیر است با استفاده از الکترودهای خود چسب که یا زیر گچ و یا با ایجاد سوراخ مخصوص انجام می‌گیرد اجازه تحریک عضله به سکون درامد محیا شده و جلوگیری از تحلیل آن به عمل می‌آید این تحریکات همچنین سرعت بهبود عضله تازه بیرون آمده آر درون گچ را نیز تأمین می‌کنند به این خاطر عضلات با وجود تازگی د ارای قدرت کاری نصبی خوبی هستند و در نتیجه تحمل وزن بهتر و باز توان بخشی آسان‌تری را به متقاضی ارائه می‌دهند.

این دیگر یک امر بدیهی است که سریع گردش خون و ترغیب خاصیت موئینگی کمک به التیام متقاضی می‌نماید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *