دوران بارداری, زایمان

در دوران شیر دهی از چه داروهای گیاهی باید پرهیز کنید؟

یکی از تأثیرگذارترین مراحل رشد نوزاد، دوران شیردهی مادر است. بسیاری از بانوان قبل از دوران بارداری خود به دلایل مختلف ممکن است از داروهای گیاهی متفاوتی استفاده کنند. اما با رسیدن به دوران شیردهی با توجه به اینکه تغذیه‌ی نوزاد از شیر مادر بوده و شیر مادر هم ارتباط مستقیم با تغذیه‌ی او دارد، رعایت برخی نکات و پرهیز از مصرف بعضی داروهای گیاهی ضروری خواهد بود.

با وجود تعداد زیادی متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان و سایر شهرهای دیگر، جای هیچ گونه نگرانی برای بانوان باردار نخواهد بود. زیرا با مراجعه به این متخصصین در تمام دوران بارداری و قبل و بعد آن می‌توانند با آن‌ها مشورت کرده و از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنند. در ادامه به بررسی دقیق تأثیر داروهای گیاهی در دوران شیردهی مادر می‌پردازیم.

گیاهان دارویی تقویت کننده‌ی تولید شیر مادر

گیاهان دارویی تقویت کننده‌ی تولید شیر مادر

بهترین غذا برای نوزاد، همان شیر مادر است. مادران می‌توانند با داشتن رژیمی سالم و متعادل و رعایت برخی نکات ساده به سلامت خود و فرزند خود کمک کنند. در همین راستا استفاده از برخی گیاهان دارویی مثل خار مریم، رازیانه و شیرین بیان توسط مادر در دوران شیردهی می‌تواند کاملاً مفید باشد، زیرا مصرف این داروهای گیاهی باعث افزایش شیر مادر می‌شود.

گیاهان دارویی دیگری نیز با تأثیرات متفاوت وجود دارد که استفاده از آن‌ها در دوران شیردهی توسط مادر، روی کیفیت شیر او تأثیر مثبت دارد. وجود دکترهای متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان و سایر شهرهای ایران به مادران این سرزمین کمک زیادی کرده و باعث آگاهی آن‌ها از تأثیرات این گیاهان دارویی در شیردهی می‌شود.


بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟


 به طور مثال مصرف گیاه بادیان رومی نه تنها باعث افزایش شیر مادر می‌شود، بلکه نفخ نوزاد را نیز کم می‌کند. همچنین گیاه شنبلیله که خاصیت زیاد کردن شیر مادر را دارد به تنظیم قند خون و کلسترول نوزاد و مادر نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این گیاهی دارویی به نام خار مقدس وجود دارد که کاملاً بی‌ضرر بوده و استفاده از آن در دوران شیردهی برای مادر مجاز است.

گیاهان نامناسب در شیردهی

همان‌طور که قبلاً گفتیم، تغذیه‌ی مادر تأثیر مستقیمی روی کیفیت شیر او داشته و مصرف برخی گیاهان دارویی در آن دوران ممکن است باعث قطع شدن شیر مادر یا بیمار شدن کودک شود. دکترهای متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان و سایر شهرها می‌توانند با راهنمایی کردن مادران باردار و آگاه کردن آن‌ها از این موضوع باعث حفظ سلامت آن‌ها و فرزندانشان شوند.

یکی از گیاهان دارویی مضر برای مادران در دوران شیردهی، گیاه ختم ذهبی و سیاه توسه است که مصرف آن‌ها تأثیری که در کیفیت شیر مادر می‌گذارد باعث ایجاد بی‌قراری در نوزاد می‌شود. همچنین گیاه دارویی بوته قطران شیر مادر را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که ممکن است نوزاد را مسموم کند. در نمونه‌ای دیگر از این گیاهان دارویی، گیاه باباآدم وجود دارد که در صورت استفاده توسط مادر، ممکن است مشکلات جدی زیادی مثل مشکلات قلبی در نوزاد ایجاد شود.

یکی دیگر از گیاهان مضر در دوران شیردهی، گیاه ارجنگ است که باعث شکم درد و اسهال نوزاد می‌شود. همچنین مصرف گیاه گل گاو زبان ممکن است بی‌حسی و بی‌حالی در نوزاد ایجاد کند؛ یا گیاهی به نام کوهوش سیاه وجود دارد که مصرف آن توسط مادر باعث ایجاد مشکلات گوارشی در نوزاد خواهد شد. در ادامه‌ی معرفی این گیاهان دارویی مضر، گیاه ریحان وجود دارد که باعث تغییر طعم شیر شده و ممکن است نوزاد را اذیت کند و نسبت به شیر بی میلی کند.


جهت استفاده از خدمات زایمان و نازایی در اصفهان می توانید از خدمات کیلینیک دکتر مرضیه وانونی استفاده کنید.

جهت مشاوره رایگان و رزرو نوبت می توانید با شماره های 09134220173 – 09133292742 – 03136205056 تماس حاصل نماید.


در آخر

وجود تعداد زیادی متخصص زنان و زایمان و نازایی در اصفهان باعث شده تا مادران پیش از دوران بارداری خود به آن‌ها مراجعه کرده و تمام دوران بارداری و شیرده خود را تحت نظر آن‌ها بگذرانند. آگاهی از خواص و مضرات گیاهان دارویی مختلف نیز جزو موارد ضروری برای یک مادر است که ما سعی کردیم در این مقاله به بیان نکات مهم آن بپردازیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *